هنر دیجیتال-digital art

هنر دیجیتال
هنر دیجیتال

هنر دیجیتال (Art Digital)
پدیده هنر دیجیتال بیشتر از نیم قرن سابقه داره یا بهتر بگیم از وقتی که عصر رایانه شروع شد، دیجیتال آرت هم به وجود اومد. در گذشته در هنر سنتی نقاشی، گرافیک، خوشنویسی، مجسمه سازی یا به طور کل، هنر تصویر توسط کاغذ، قلم و بوم های نقاشی انجام میشد. ولی هنر دیجیتال، هنریه که به وسیله رایانه و سیستم های دیجیتالی خلق میشه. که برگرفته از ذهن و اثر هنرمند و خلاقیت اش شکل میگیره و دستورات و الگوریتم های کامپیوتری، دخالت غیر مسقیم دارن.

منظور اینکه دیجیتال آرتیست از رایانه استفاده میکنه ولی خلاقیت خودش رو به اجرا میزاره. درواقع هنرمند دیجیتال از فناوری های دیجیتال صرفا برای تولید هنر استفاده میکنه.
تفاوت هنر دیجیتال با هنر سنتی
ویدئو کلیپ ها یه هنر دیجیتال محسوب میشن و فقط و فقط با سیستم های دیجیتال میتونن ساخته و دیده بشن ولی هنر تئاتر غیر دیجیتالی و حتما برای اجرا شدن نیاز به صحنه فیزیکی داره. یکی از ساده ترین برنامه های دیجیتال آرت Paint بود که اسم هنر دیجیتال برای اولین بار به واسطه این نرم افزار در سال ۱۹۸۰ پدیدار شد. البته هنرمندان و دانشمندان حدود سال ۱۹۶۵ الگریتم های کامپیوتری رو ابداع کرده بودن که میشد باهاشون شکل های هندسی رسم کرد.
از اون سال تا به امروز دیجیتال آرت پیشرفت بسیار سریع داشت. تا حدی که امروزه میتونیم با نرم افزار هایی مثل محصولات شرکت ادوبی مثل ایلاستریتر برای تصاویر وکتور، پریمیر و افتر ایفکتز برای ویدئو، فتوشاپ برای خلق تصاویر بی نظیر پیکسلی، محصولات شرکت اتودسک مثل ۳D مکس و تعداد بسیار زیادی از نرم افزار های قدرتمند که کار دیجیتال آرتیست ها رو هم راحت کردن هم حرفه ای تر.
این نرم افزار ها هنر هایی مثل نقاشی دیجیتال، گرافیک برداری، سبک های مختلف گرافیک مثل سورئال یا فتوکامپوزیت، عکاسی و ویرایش عکس، ساخت فیلم های تخیلی سینمایی و هنر های زیادی که دنیای دیجیتال آرت رو روز به روز بزرگتر میکنه.

نکته! برای هنر دیجیتال حتما نیاز به تحصیلات آکادمیک نیست چون علم هنر دیجیتال وابستگی شدیدی به میزان خلاقیت و ذهن و افکار یک هنرمند داره که با جست و جو و تمرین زیاد در کنار علم آکادمیک و استاندارد، آثاری خلق میشه که همیشه به یادموندنی و منحصر به فرد خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *