CV چیست و چه فرقی با رزومه میکنه؟

تفاوت cv و رزومه
تفاوت cv و رزومه
تفاوت CV با رزومه
CV و رزومه کاری تقریبا شبیه همن و ماهیت نزدیک به همی دارن که برای معرفی هر فرد شاغل یا در جست و جوی شغل به شدت لازمه تا کارفرما برای شناخت بهتر برای استخدام یا حتی برای همکاری بین شرکت ها کمک خیلی خیلی زیادی میکنه.
ولی بین رزومه و CV تفاوت های قابل توجهی وجود داره که ما باید بدونیم چه زمانی از کدومشون استفاده کنیم!!
مشخص ترین فرقشون اینکه CV از رزومه طولانی تره و جزئیات بیشتری نسبت به رزومه داره. ولی برای اینکه تفاوت های بیشتری رو ازشون درک کنیم باید هر دو رو به خوبی بشناسیم!!!
رزومه چیه و چه محتوایی داره؟!
یه رزومه شامل خلاصه ای از مشخصات فردی (که بعضی ها غیر ضروریه)، میزان تحصیلات به طور کلی، میزان سابقه کار در چه زمینه ای و کجا و یه سری اطلاعات کلی از فرد رو داره.
یه رزومه باید تا حد امکان مختصر باشه که معمولا تو یه صفحه نهایت دو صفحه خلاصه بشه.
رزومه ها با توجه به کاربرد و متناسب با نوع شغلی که برای استخدام اقدام میکنیم باید آماده بشن و نسبت به هر شغل قابل تغییر و متفاوت هستن.
حالا میریم سراغ CV
CV اصطلاح لاتین Curriculum Vitae (کِریکیولِم ویتای) به معنیه روند زندگیه که به اختصار CV گفته میشه. CV بین دانشگاهی ها محبوب تره و دانشجوها بیشتر استفاده میکنن. در زمان ارائه پروژه و یا پایان نامه، از قالب CV استفاده میکنن چون CV میتونه دستاوردها مربوط به دانشگاه رو مفصل توضیح بده.
CV ها معمولاً شامل: اطلاعات شخصی، تجربه کاری، دستاوردها و جوایز، مهارت های تخصصی و غیر تخصصی، پروژه های تحقیقاتی و تدریس، گواهینامه ها، بورس های تحصیلی، دوره های تحصیلی، انتشارات و فعالیت های دیگه ما هستن.
تو کشورهایی مثل آمریکا و کانادا و بیشتر کشورهای اروپایی فقط از CV استفاده میشه و میتونی بگیم روزمه اعتبار خاصی براشون نداره. چون تو CV میتونن کلیات و جزئیات زندگی کاری و غیر کاری فرد رو ببینن و برای استخدام یا همکاری، سنجش بهتری داشته باشن.
به طور مثال: کسی میخواد توی شرکت گرافیکی و تبلیغاتی به عنوان طراح استخدام بشه، با توجه به اینکه سابقه خوبی از طراحی با نرم افزارهای گرافیکی نداره ولی مهارت های غیر تخصصی خودش مثل خوشنویسی یا نقاشی رو توی CV ذکر میکنه، حالا کارفرما میتونه نسبت به این مشخصه، اون شخص رو در قسمت طراحی لوگو و اتد دستی مشغول کنه که بیشتر از اینکه نیاز به کار با نرم افزار رو داشته باشه، مهارت و هنر دستش مهمه و مسلما نسبت به علاقه و مهارت اون فرد بازدهی بهتری در این قسمت از شرکت خواهد داشت.
با این توضیحات تفاوت های بین CV و روزمه رو متوجه شدیم اما این تصور هم درست نیست که CV از رزومه بهتره، ما میتونیم بسته به نیازمون از هر کدوم که مناسب تر بود استفاده کنیم
البته این نکته هم مهمه که مهارت آماده کردن یه رزومه یا CV رو هم باید به خوبی یاد بگیریم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *