کنتراست چیست؟

کنتراست - contrast

کنتراست - contrast


کنتراست چیه؟
کلمه contrast به معنی تضاده. این تضاد میتونه تو هر زمینه ای باشه.
کنتراست به دو شکل بیان میشه:
۱- تضاد مفهومی
۲- تضاد بصری (یا دیداری)
اگه بخوایم بطور مفهومی بررسی کنیم به یه سوال میرسیم!! در نبود سرما ما چه درکی از گرما داریم؟ یا اگر تلخی وجود نداشت ما چطور شیرینی رو حس میکردیم یا کلی تر بگیم اگر بدی وجود نداشت خوبی چطور معنی پیدا میکرد؟
این مفهوم تضاده، که ما با ایجاد اختلاف بین دو چیز به درکی از هر دو اونا میرسیم!!
تو همه هنرها کنتراست ابزاری قدرتمند برای بیان مفهوم و جلب توجه مخاطب و همین طور برای برقراری ارتباط ساده و راحت تر استفاده میشه.
نقطه مقابل تضاد ، هارمونیه!!
هارمونی یه هماهنگی مناسبی بین اجزا و المان ها برقرار میکنه که طبیعتا مخالف کنتراستیه که تعادل رو به هم میزنه و باعث تحریک و جلب توجه میشه. البته وجود هر دوشون در کنار هم کمک بسیار زیادی به مخاطب برای درک بهتر موضوع میکنه.
به طور کل برای درک کنتراست ما در درجه اول نیاز به نور داریم. حتی اگر دستگاه بیناییمون کاملا سالم باشه ولی نور نباشه، ما عملا کوریم و تضاد رو درک نمیکنیم.
فرض کنیم که توی محیطی قرار داریم که به تمومه اعضا و اشیاء، یه نور خاکستری با تون میانه یکسان بتابه، ما باز هم درکی از تضاد در محیط نداریم.
حالا تضاد بصری (یا دیداری) بررسی میکنیم!
بحث تضاد دیداری فقط به نور و رنگ محدود نمیشه، ما با عناصری مثل بافت، فرم و شکل ، اندازه ، کیفیت و المان های دیگه ای هم سر و کار داریم!
۱) shadow highlight contrast ( تضاد سایه و روشن) هر چقدر اختلاف تیرگی و روشنی بیشتر باشه کنتراست شدید تر، به اصطلاح (hight contrast) و هر چی اختلاف کمتر باشه تضاد نرم تر (low contrast) میشه.
۲) تضاد رنگی یا color contrast: میشه با کنار هم قرار دادن رنگ های متضاد یا رنگ های سرد و گرم در چرخه رنگ HUE کنتراست رنگی ایجاد کنیم.
۳) تضاد بافت یا Texture contrast
اگر دو بافت رو با جنس مختلف کنار هم قرار بدیم مثل سنگ و علف یا مثل خاک و آب، کنتراست بافت ایجاد میشه.
۴) تضاد در ابعاد یا dimension contrast
با ایجاد اختلاف در سایز و اندازه دو جسم یا دو سوژه تو عکاسی، یا در تصویر سازی و گرافیک، ایجاد اختلاف ابعادی در المان ها، می تونیم کنتراست اندازه هم ایجاد کنیم.
مثلا برای نشون دادن بزرگیه چیزی، فقط کافیه جسم کوچیکی و کنارش قرار بدیم تا به وسیله تضاد در اندازه، ما به درک از بزرگی برسیم.
۵) تضاد در کیفیت یا quality contrast
این نوع کنتراست رو میتونیم با اختلاف در وضوح تصویر یا شفافیت ، رزولوشن یا حتی مات کردن تصویر ایجاد کنیم.

مقالات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *